Kas yra baseinas?

     Baseinai gali būti  privatūs arba visuomeninės paskirties. Bendro naudojimo baseinai skirstomi į sportinius, gydomuosius bei pramoginius baseinus. Sportiniai baseinai skirti treniruotėms, varžyboms ir aktyviam poilsiui. Gydomieji baseinai dažniausiai būna medicininėse įstaigose. Dar iki mūsų laikų išliko lotyniška frazė "Sаnitas pro Aqua“, reiškianti “Sveikata iš vandens”. Iš čia ir kilęs trumpinys SPA,  taip plačiai naudojamas šiomis dienomis. Pramogai skirti baseinai skatina sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą. Dažnas viešbutis, turizmo sodyba savo lankytojams siūlo baseino ir pirčių kompleksus. Kiekvienas didesnis miestas turi po keletą sporto klubų su baseinais, o didieji baseinų kompleksai traukia žmones net iš svetimų kraštų.
Privatūs baseinai skirti šeimos nariams bei jų svečiams. Šie baseinai įrenginėjami tiek lauke, tiek viduje. Retkarčiais baseinui, kartu su pirčių kompleksu ir treniruokliais, statomas netgi atskiras priestatas. Kiekvienas privatus baseinas projektuojamas ir statomas atsižvelgiant į  individualius žmogaus poreikius. Baseino funkcionalumą, apdailos medžiagas, bei komplektaciją nulemia savininko poreikiai, skonis bei finansinės galimybės.
Privatūs ir visuomeniniai baseinai gali būti uždari arba atviri (vidaus arba lauko).  Ir vieni, ir kiti turi savų privalumų bei trūkumų. Pagrindinis uždarų baseinų pliusas yra tas, kad jais galima naudotis nepriklausomai nuo oro sąlygų. Be to, tokiems baseinams reikia mažiau laiko priežiūrai (dugno bei sienų, prikritusių lapų valymas ir paruošimas maudymosi bei žiemojimo sezonams) ir mažiau išlaidų eksploatacijai (vandens šildymas, didesnės chemikalų sąnaudos). Tačiau vidaus baseinas reikalauja papildomų išlaidų ventiliacijos įrengimui ir optimalaus mikroklimato palaikymui  patalpoje. 
Kodėl yra tiek daug baseinų, statomų lauke? Todėl, kad atviri lauko baseinai suteikia galimybę būti gamtoje. Be to, dažnai lauko baseinui galima skirti daugiau erdvės. Vienintelis minusas - tai ganėtinai trumpas maudynių sezonas mūsų klimato juostoje. Atviri lauko baseinai, veikiantys ištisus metus, kol kas pas mus tėra reta išimtis. Vienas iš  būdų džiaugtis baseino teikiamu komfortu ištisus metus yra nedideli hidromasažiniai baseinai SPA.  Šių baseinų korpusas yra apšiltintas, sukomplektuotas su masažo sistemomis ir turi autonominį šildymą. Tačiau tokie baseinai labiau panašūs į didelę vonią ir plaukiojimui netinka.
Vienas iš kompromisų yra lauko baseinas su skaidraus polikarbonato uždengiamu pavilionu. Šių pavilionų aliuminio ir polikarbonato konstrukcijos segmentai lengvai nustumiami „teleskopiniu“ principu. Pavilionai apsaugo nuo lietaus, smarkaus vėjo ir sniego, taigi smarkiai prailgina maudymosi sezoną.
      Pagal konstrukciją baseinai gali būti stacionarūs arba mobilūs.
    Mobilūs, t.y. surenkami - išardomi arba pripučiami baseinai yra nebrangus, nereikalaujantis ilgalaikių investicijų bei įrengimo darbų būdas mėgautis vandens teikiamais džiaugsmais sodybose, soduose ir pan. Šie baseinėliai labiau tinkami mažiems vaikams dėl nedidelio gylio bei gabaritų.  Vandens valymo įranga juose taip pat yra gana primityvi.
      Stacionarūs baseinai turi daugybę privalumų. Visų pirma, tai galimybė turėti didelį baseiną (galimybė plaukioti, nardyti bei šokinėti nuo tramplinų). Stacionarius baseinus galima įrengti su sudėtingomis vandens valymo, vandens masažų ir atrakcionų, šildymo ir apšvietimo sistemomis. Dar vienas tokio baseino privalumas -  atsiranda galimybė realizuoti įvairaus dizaino sprendimus. Pavyzdžiui, baseino vidus gali būti klojamas įvairių spalvų ir raštų dangomis, o baseino detalės gali būti ne tik balto plastiko, bet ir nerūdijančio plieno.
Įsirengti stacionarų baseiną be specialistų pagalbos yra sudėtinga. Statybininkai atlieka betonavimo bei kitus būtinus bendrastatybinius darbus. Baseino dizaino elementų suformavimui pasitelkiami architektai, o baseinų įrengimo specialistai užtikrina technologiškai teisingą ir  ilgaamžį baseino veikimą.
Baseino korpusas gali būti daromas iš betono arba gaminamas iš specialaus plastiko ( pvz. polipropileno ). Baseino vonios masė yra didelė, taigi statyti stacionarius baseinus galima tik ant tvirto pagrindo – grunto. Ypatingą dėmesį būtina atkreipti į gruntinius vandenis.  Statant stacionarius baseinus rekomenduojama kreiptis į statybinę bendrovę, kuri iškastų duobę, įrengtų drenažo sistemą, paruoštų betoninį  pagrindą po baseinu. Dėl šių darbų stacionarūs baseinai yra brangesni už mobilius, surenkamus baseinėlius.  Tačiau  betoninis baseinas vertinamas dėl tvirtos konstrukcijos ir ilgaamžiškumo. Šie baseinai gali būti skirstomi į skimerinius (vanduo 13-15cm žemiau bortelio) bei su persipylimo sistema (vanduo lygiai su grindimis). Pastarasis baseinas yra modernesnis, bet dėl įrengimo sudėtingumo bei įrengimo kaštų labiau paplitęs visuomeniniuose baseinuose. Renkantis betoninį baseiną, reikia įvertinti ne tik karkaso, bet ir vidaus dangos kainą. Apdaila tokiame baseine gali būti kelių rūšių: speciali  apdailine plėvelė arba plytelės.
      Plytelės (ypač mozaikinės) suteikia baseinui solidumą ir išskirtinį dizainą. Iš plytelių galima sukurti įvairiausius raštus, spalvas. Tačiau taip dengti baseinai turi ir minusų - sudėtinga užtikrinti baseino hidroizoliaciją.
     Dauguma užsakovų renkasi specialiai baseinams skirtą armuotą 1,5 mm storio plėvelę. Didžiausias jos privalumas yra tas, kad ji visiškai užtikrina baseino hidroizoliaciją ir tuo pačiu yra puiki apdaila. Ant plėvele dengto baseino dugno vaikščioti daug maloniau, minkščiau ir šilčiau.  Plėvelė yra antibakterinė, ypatingai tvirta ir atspari ultravioletiniams spinduliams. Tačiau šio tipo dangos spalvų pasirinkimas nėra toks gausus kaip plytelių.
      Negalima pamiršti populiarių plastikinių (polipropileno korpuso) baseinų. Per pastaruosius 6 - 7 metus šie baseinai išpopuliarėjo ne tik Lietuvoje. Įsirengti tokį baseiną kainuos gana pigiai, polipropilenas atsparus šalčiui ir UV spinduliams, hermetiškas, lengvai valomas, neslidus, suteikiama 10 metų garantija, nesudėtingi paruošiamieji bendrastatybiniai darbai. Korpusas įleidžiamas į duobę ir pastatomas ant tvirto bei lygaus pagrindo, apšiltinamas, sumontuojama įranga ir įtvirtinamas apipilant sausu betono mišiniu. Plastikiniai baseinai statomi ir lauke, ir viduje, gaminami standartinių formų ir dydžių (galimi nedideli pakeitimai).
      Stacionariems vidaus ir lauko baseinams yra didelis komplektuojamos įrangos pasirinkimas. Baseino vanduo turi būti filtruojamas ir dezinfekuojamas. Vandens filtravimo ir dezinfekcijos įrangos sudėtingumas priklauso nuo baseino dydžio bei paskirties. Į baseino sienas ir dugną montuojamos specialios vandens paėmimo detalės, dėl kurių visi vandenyje esantys nešvarumai patenka į filtrą. Daugelis baseinų komplektuojami su vandens šildymo įranga, pavandeniniu apšvietimu, kopėtėlėmis, uždengimu ant vandens, dugno valymo įranga. Dažname baseine montuojamos vandens kaskados, geizeriai, masažinės srovės, plaukimui skirtos srovės ir pan. Baseiną galima ir pilnai automatizuoti. 
      Įrengtas baseinas reikalauja nuolatinės priežiūros. Filtrai turi būti prižiūrimi, laiku praplaunami. Vanduo turi būti testuojamas ir nuolat reguliuojamas cheminėmis medžiagomis Populiariausias ir pigiausias yra dezinfekavimas chloru, tačiau galima naudoti ir aktyviąją deguonį bei bromą -  kainuos brangiau, bet jokio nemalonaus kvapo! Papildomai vanduo gali būti prisotinamas ozonu ir apšvitinamas UV spinduliais. Ši įranga mažina ne tik nemalonų chloraminų kvapą, bet ir chemikalų sąnaudas. Turint minėtą įrangą ir prižiūrint vandenį, rezultatas bus akivaizdus - vanduo baseine visada liks švarus ir skaidrus, jo nereikės keisti!
      Vidaus baseinų patalpoms yra specialūs drėgmę šalinantys įrengimai (nuo paprastų pastatomų ar pakabinamų ant sienos iki sudėtingų ortakinių baseino patalpos mikroklimato kontrolės įrengimų).
Tik patyrę specialistai, atsižvelgdami į išvardintus niuansus, gali tinkamai įrengti baseiną.