Fontanai - papuoškite aplinką!

Fontanai 


    Fontanai nuo senų laikų buvo naudojami tiek tiekti vandenį į miestus, tiek ir kaip dekoracija miesto ir privačiuose soduose. Pirmieji fontanai randami Graikijoje, Persijoje, Italijoje bei Indijoje.
Nemažai fontanų puošia tvenkinius, dekoratyvinius baseinus, lauko baseinus. Dažnai fontanus puošia puošnios skulptūros.

Gyvenimo Fontanas

    Krikščioniškoje alegorijoje fontano sąvoka buvo labai svarbi. Ypač didelę reikšmę turėjo Gyvenimo Fontanas, jis buvo siejamas su atgimimu bei buvo skirtas krikštijimui. Gyvenimo Fontanas randamas senovės antikos krikščioniškuose rankraščiuose, taip pat detaliai aprašoma ir apie gotiškus fontanus. Gyvenimo Fontano atšaka buvo legenda apie Jaunystės Fontaną - atsigėrus iš Jaunystės Fontano, buvo galima susigrąžinti jaunystę arba tapti nemirtingu.
Sumanūs romėnai sujungė akveduko vandens srauto galią su viešuoju fontanu. Ši tradicija atgimė  Romoje XV amžiuje, kai buvo rekonstruotas Aqua Felice Fontanas ir simboliškai tiekė vandenį Romos ypatingajam Trevi Fontanui. Nuo to laiko pasikeitė visiems gerai žinoma barokinė vandens sintezė, architektūra ir skulptūra.

Šokantys ir muzikiniai fontanai

   Vystantis pažangioms technologijoms nemažai išradimų yra panaudojama ir įrengiant fontanus. Jau praeitame amžiuje atsirado keičiantys spalvas, srovės aukštį, greitį ir kryptį fontanai. Tokie fontanai keičia miestų bei prekybos centrų įvaizdį, puošia koncertus ir įvairius renginius.
Technologinės naujovės leidžia atlikti sudėtingiausias užuotis tiek lauko, tiek ir vidaus sąlygomis, todėl atrandama vis daugiau galimybių interjerui papuošti.
Ypatingą judesio ir spalvų žaismą sukelia laminariniai purkštuvai, imituojantys vandens judėjimą, panašų į ping pongo kamuoliukų šuoliavimą. Papildomai pati vandens srovė yra apšviečiama tiesiogiai iš purkštuvo, todėl nenaudojami jokie išoriniai žibintai – sukuriamas sunkiai paaiškinamas reginys.
Kadangi fontanas yra tam tikra prasme technologijos ir meno kūrinys, judantys ir šviečiantys efektai neabejotinai kuriami kiekvienam objektui atskirai ir individualiai.

Fontanų technologja

    Šiuolaikiniai fontanai daugiau nenaudoja gravitacinio spaudimo jėgos vandens srovei sukelti. Dažniausiai fontanas -  tai atkiras vandens rezervuaras su autonomine filtravimo – dezinfekcine sistema. Vanduo srauto efektams tiekiamas spaudiminiais siurbliais, o apšvietimą sukelia elektriniai 12V žibintai ar šviesolaidinės sistemos.
Vandens apšvietimas turi būti derinamas su būsimojo fontano paskirtimi bei dizainu.
Kad vanduo fontane būtų visą laiką vienodame lygmenyje, yra įrengiamos vandens persipylimo ir automatinio papildymo sistemos. Lauke sumontuotiems fontanams diegiamos vėjo bei kritulių kontrolės sistemos.
Visa fontanų įranga paprastai montuojama specialioje patalpoje po fontanu arba šalia esančio pastato rūsyje. Nedideliems fontanams galima įrengti ir autonominį fontano aptarnavimo bloką, montuojamą greta fontano arba tiesiog fontano konstrukcijoje.
Bet kokiems viešiesiems fontanams reikia skirti ypatingą dėmesį vandens valymo – dezinfekcijos sistemoms. Esant nekokybiškai vandens valymo – dezinfekcijos sistemai, uždarame vandens telkinyje formuojasi daug keksmingų žmogui mikroorganizmų, galinčių sukelti nemalonių padarinių. Yra buvę liūdnų atvejų, kai žaizdami fontano vandenyje vaikai jo ragaudavo, atsigerdavo, vėliau susirgdavo rimtomis žarnyno ligomis.
UAB „Poolservice.LT“ fontanų įrengimui naudoja pažangiausią vandens valymo įrangą vadens kokybei gerinti. Kiekviename fontane montuojame vandens filtrą, (išvalo nešvarumus vandenyje iki 20 mikronų), UV sterilizatorių (naikina vandenyje gyvenančias bakterijas, mikroorganizmus ir dumblius), vandens ozonavimo sistemas (kaip ir chloras, šios sistemos skatina oksiduotis organinius junginius, paversdamos juos į druskas – negyvus junginius, kuriuos vėliau išvalo filtravimo sistema). Fontano įrangą kontroliuoja automatiniai valdymo blokai, todėl fontaną tereikia aptarnauti tik 2 - 4 kartus per mėnesį.

Šventiniai fontanai

    Daugelyje šalių fontanai yra miestų švenčių bei koncertų neatsiejama dalis. Vasaros metu jie puošia miestų aikštes, pajūrio kurortus ir kitas viešąsias vietas, sukurdami nemažiau įspūdingus reginius nei fejerverkai.
Tokius fontanus gali naudoti ir poilsio zonos bei kaimo turizmo sodybos prie vandens, įleisdami į telkinį plaukiojančius fontanus. Tai gana nebrangus ir patogus būdas praturtinti aplinką viliojančiais vandens ir šviesos efektais.

Vandens kokybės padariniai

    Šiuolaikiniams fontanams reikia geros kokybės vandens. Nepaisant fakto, kad kai kurie fontanai yra sukurti ir sumontuoti ne prausimuisi, o kaip architektūrinės dekoracijos, žmonės vis tiek neretai iš jų geria, prausiasi veidą ar rankas. Fontano vanduo gali turėti bakterijų, kurios sukelia žarnyno ligas ir kitus negalavimus. Todėl minimalūs vandens kokybės standartai yra būtini, nesvarbu, kokiu tikslu naudojamas fontanas.
Teoriškai, stovinčiame vandens telkinyje žmonės neturėtų praustis, nes dauguma statytojų nėra įrengę filtrų ar sanitarinių įrenginių. Bet realybė yra kitokia. Pavyzdžiui, pramogų parke Disneilende, žmonės keičia vaikams vystyklus ir po to plauna rankas fontanų vandenyje (taip  patenka įvairios bakterijos į vandenį) (Pool and Spa News Online).

JAV galiojantys įtatymai ir civilinė atsakomybė

    1997 m. liepos mėn. dėl vandens nefiltravimo ir  nepriežiūros Minesotos zoologijos fontane buvo aptikta Cryptosporidiosis bakterijų. Tai sukėlė žarnyno ligų protrūkį. Vaikai, žaisdami fontane, gurkšnojo jo vandenį. Todėl reikėjo aptverti fontaną.
Jungtinėse Valstijose fontanų savininkai yra juridiškai atsakingi  už įvairius nelaimingus atsitikimus, tinkamą vandens filtravimą, chloravimą ir kitokią priežiūrą, jeigu fontanai nėra aptverti. Jei vanduo yra abejotinos kokybės, fontanai turėtų būti atitverti nuo žmonių taip, kad jie neturėtų jokių kontaktų su vandeniu (vaikai mėgsta plautis rankas fontano vandenyje ir kišti nešvarius pirštus į burną – tai sukelia įvairias žarnyno ligas).